WYDARZENIA     ·       AKTUALNOŚCI     ·       18 445 85 64
Szkoła Podstawowa w Długołęce - Świerkli

Wydarzenia 2017/2018

10 LISTOPAD

Obchody 100-nej rocznicy Odzyskania Niepodległości

W tym roku obchodzimy wyjątkowe święto, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieliśmy tę okrągłą rocznicę uczcić w sposób szczególny.  O godzinie 11:11 wszyscy nauczyciele i uczniowie zebrali się przed wejściem do szkoły, by uroczyście odśpiewać hymn narodowy. Mamy nadzieję, że pieśń słychać było w każdym zakątku naszej pięknej miejscowości.

O godzinie 16:00 rozpoczęliśmy główne obchody tego wielkiego święta, czyli wieczornicę. Uroczystość rozpoczęła się od wyrecytowania przez pierwszoklasistów „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy (Kto Ty jesteś?), następnie obejrzeliśmy przepiękny  układ baletowy  w wykonaniu uczennic naszej szkoły, który wprowadził nas w magiczny nastrój zadumy.

Po przywitaniu przybyłych gości przez panią dyrektor, przenieśliśmy się do czasów I wojny światowej, czasów okrucieństwa, ale też nadziei  na odzyskanie tak bardzo upragnionej niepodległości. Zaakcentowaliśmy, że nie ma nic cenniejszego na świecie prócz wolności, rozumianej w różny sposób, bo przecież wolność to świat bez wojny i konieczności zabijania, ale to też szczęśliwe powroty i dom pełen ukochanych ludzi.

Następnie na scenie pojawiły się tancerki z klas VII i VIII, które zaprezentowały taniec z flagami. Był to taniec symboliczny, przedstawiający dzieje naszej ojczyzny: smutek rozbiorów, wiarę w zwycięstwo i w końcu wyzwolenie z więzów niewoli. Po tym przejmującym widowisku, dzięki małym recytatorom, poznaliśmy historię Polski od jej powstania po rok 1918.

Nasza uroczystość zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych wykonywanych nie tylko przez szkolnych artystów, ale też wszystkich przybyłych gości. 

 

Opracowała:Kinga Kiklica-Chlipała

Galeria

O szkole

Szkoła Podstawowa
w Długołęce-Świerkli
Długołęka-Świerkla 64
33-386 Podegrodzie
tel: 18 445-85-64
mail: dlugoleka@onet.pl

              

Film

GALERIE SZKOLNE

KONTAKT