WYDARZENIA     ·       AKTUALNOŚCI     ·       18 445 85 64
Szkoła Podstawowa w Długołęce - Świerkli

Wydarzenia 2019/2020

28 PAŹDZIERNIK

Wycieczka klasy VIII do Oświęcimia

23 października 2019 roku pojechaliśmy wraz z wychowawcą panią Kornelią Potoniec-Szarek oraz z panem Zygmuntem Bielem na wycieczkę klasową do Oświęcimia. Wszyscy zebraliśmy się punktualnie o 6:30 przed szkołą. Później wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła nam bardzo szybko. Około godziny 9:30 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki obóz koncentracyjnych. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis ,,Arbeit macht frei", czyli ,,Praca czyni wolnym". W każdym z budynków znajdowały się liczne fotografie, przedstawiały one ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji. Były także fotografie ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Zobaczyliśmy wiele dokumentów oraz przedmiotów codziennego użytku. Znajdowały się one za ogromnymi szybami. Były to m.in. sterty butów, okularów, torb podróżniczych, garnków, szczoteczek i protez. Zobaczyliśmy również dziedziniec bloku 11, na którym stosowano tzw. karę słupka. Na parterze bloku mieściły się cele, w których więźniowie czekali na rozstrzelanie pod Ścianą Śmierci, która znajdowała się na dziedzińcu między blokami 11 i 10. Na koniec pani przewodnik zaprowadziła nas do krematorium.
Następnym punktem zwiedzania była Brzezinka (Birkenau). Na początku pani przewodnik pokazała nam tory, gdzie jechał pociąg z ludźmi, skazanymi na pewną śmierć. Szliśmy drogą gdzie po prawej stronie zobaczyliśmy ruiny pieców, w których spalano zmarłych. Na końcu tej drogi był pomnik, upamiętniający osoby zgładzone przez Niemców w obozie koncentracyjnym. Później pani przewodnik pokazała nam ruiny budynku, który Niemcy wysadzili aby pozbyć się dowodu zbrodni, było to miejsce, w którym zabijano ofiary. Weszliśmy do baraku dzieci,  gdzie zobaczyliśmy ich trzypiętrowe ''łóżka'', które były wykonane z drewna. Zobaczyliśmy też ich rysunki, które przedstawiały bawiące się dzieci i chłopca idącego do szkoły. Cały obóz był otoczony kolczastym drutem pod bardzo wysokim napięciem, dotknięcie jego groziło śmiercią.
Wyjazd do Oświęcimia był dla nas bardzo emocjonalnym, przykrym i smutnym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnimy. Z szacunkiem oddaliśmy hołd wszystkim zmarłym w tych obozach koncentracyjnych.

Tekst opracowały uczennice klasy VIII:
Kornelia Matyaszek, Patrycja Żelasko, Martyna Wastag

Galeria

WYSZUKIWARKA

Bieżące informacje

MEN

OKE

KO

Owoce w szkole

Mleko w szkole

śniadanie

Gmina Podegrodzie

Książki

Talentowisko

O szkole

Szkoła Podstawowa
w Długołęce-Świerkli
Długołęka-Świerkla 64
33-386 Podegrodzie
tel: 18 445-85-64
mail: dlugoleka@onet.pl

              

Film

KONTAKT