Przejdź do treści
DŚ5
Przejdź do stopki

Ocieplenie klimatu

Ocieplenie klimatu

Treść

Postępujące ocieplenie klimatu powoduje topnienie lodu, a co za tym idzie  - zmniejszenie pokrywy i podnoszenie się poziomu wody wszechoceanu. Jednak topnienie lodu morskiego ma inny wpływ na poziom wód niż topnięcie lodu lądowego.

Uczniowie przeprowadzili symulację tych dwóch przypadków i przeprowadzili doświadczenie.

W zlewce nr 1 dodano kostkę lodu i dopełniono jej objętość wodą do poziomu 150 ml. W ten sposób odwzorowano sytuację kiedy topnieniu ulega lód morski, czyli taki, który pływa w morzach i oceanach (kry, góry lodowe). 

W zlewce nr 2 kostkę lodu umieszczono na podstawie wykonanej z plasteliny, imitujacej ląd. Do zlewki podobnie dolano 150 ml wody. Mamy tu więc sytuację, kiedy topnieje lód lądowy (lodowce na Grenlandii czy na Antarktydzie). 

Po roztopnieniu kostek lodu w obydwóch zlewkach uczniowie nie kryli zdziwienia. :)

Wyniki doświadczenia wskazały, że poziom wody podniósł się w zlewce nr 2 z lodem lądowym, natomiast w zlewce nr 1 z lodem morskim poziom wody pozostał bez zmian.

O ile wynik uzysakny w zlewce nr 1 był zgodny z intuicją uczniów,  o tyle  w zlewce nr 1 już  nie.

Podsumowując uczniowie "na własne oczy" przekonali się, że stwierdzenie, że topnienie lodu prowadzi do wzrostu poziomu wody na Ziemi jest nieprecyzyjne. Tylko topnienie lodu lądowego daje taki efekt.

28481