Przejdź do treści
DŚ5
Przejdź do stopki

Wpływ czytania na rozwój dziecka.

Wpływ czytania na rozwój dziecka.

Treść

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie” Jim Trelease

Drodzy Rodzice,

Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie ich potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Czytanie wzmacnia w dzieciach poczucie własnej wartości, pomaga zdystansować się do własnych problemów. Może pocieszyć i przezwyciężyć poczucie samotności. Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko czytało, musimy poświęcić mu więcej czasu i codziennie opowiadać mu baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko powinno widzieć rodziców czytających. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.

1. Książka rozwija wyobraźnię i uczy koncentracji Czytanie doskonali pamięć i koncentrację. Aby w pełni „wejść” w książkowy świat i zrozumieć, co czytamy musimy skupić się na tekście i skoncentrować, odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając pobudzamy wyobraźnię, zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć. Podczas czytania książek wizualizujemy sobie treści, wyobrażamy sobie miejsca czy postacie. Dzięki temu ćwiczona jest wyobraźnia. To pozwala rozbudzić kreatywność, ale też pomaga przewidywać sytuacje w realnym życiu i reagować na nie.

2. Dzięki czytaniu lepiej zapamiętujemy zasady ortograficzne Czytając zapamiętujemy jaka jest prawidłowa pisownia trudnych wyrazów. Pomoże to uczniom w otrzymaniu lepszych ocen z przedmiotów, testów oraz sprawdzianów. Dzieci często (szczególnie wzrokowcy) uczą się pisowni trudnych wyrazów, nie zdając sobie z tego sprawy.

3. Czytanie łagodzi stres i odpręża

 Czytanie przed snem pomaga zniwelować stres dziecko zapomina o nerwowym i męczącym dniu zanurzając się w lekturę;

 Łatwiej się zasypia, a rano dziecko budzi się bardziej wypoczęte;

 Dzieci, które czytają książki są spokojniejsze i nie tak nerwowe jak ich nieczytający rówieśnicy;

 Czytanie pochłania bez reszty i w ten sposób redukuje stres.

4. Dzięki książkom stymulujemy umysł naszych dzieci Czytanie bardziej rozwija mózg niż oglądanie obrazów. To proces wymagający większej koncentracji i skupienia, który angażuje wiele obszarów mózgu. Udowodniono, że czytanie pozwala opóźnić demencję oraz spowolnić rozwój Alzheimera. Rodzice, czytajcie dziecku głośno przez 20 minut dziennie!!! To od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka.

93257