Przejdź do treści
DŚ5
Przejdź do stopki

Jak wspierać dziecko przed egzaminem ósmoklasisty?

Treść

Nie taki egzamin straszny- bądź Rodzicem wspierającym swoje dziecko 

W maju uczniowie kończący szkołę podstawową podejdą do egzaminu ósmoklasisty, który stanie się podstawą w rekrutacji do szkół średnich.
Egzamin to wyzwanie nie tylko dla uczniów czy nauczycieli, ale również rodziców, którzy martwią się o przyszłą edukację swoich dzieci. Czy jest się czego obawiać? Należy pamiętać, że w dużej mierze wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania.

Często Rodzice bardziej stresują się egzaminami  niż dzieci, które je zdają. Pamiętajmy, że stres jest zaraźliwy. Starajmy się unikać pokazywania swojego niepokoju, ponieważ przenosimy go na dzieci. Warto wprowadzić tematy rozmów, które nie dotyczą egzaminów, najlepiej te odprężające. Na przykład zacznijcie wspólnie planować wakacje, rozmawiajcie o sprawach niezwiązanych z nauką.


Drogi Rodzicu!

  • Pamiętaj, iż twój stres może udzielać się Twojemu dziecku. Nie poganiaj do nauki, nie mów tekstów typu: „z taką postawą to ty z pewnością nie zdasz”, nie obciążaj swoimi wymaganiami -”musisz być najlepszy, bo inaczej nie dostaniesz się do dobrego liceum...” itp.
  • Nie martw się na zapas.

 

Zastanawiasz się, jak Twoje dziecko poradzi sobie z egzaminem, czy wie jak i co powtarzać? Zazwyczaj największą trudnością jest systematyczność powtarzania materiału, odpowiednio dobrane ćwiczenia i oczywiście pozytywne nastawienie. Na początku uczniów może trochę wystraszyć zbyt duża ilość materiału, przeglądanie podręczników, nie wiedzą dokładnie czego i ile się uczyć.
Można jednak temu zaradzić. Doradź swojemu dziecku, by ułożyło sobie konkretny plan nauki i codziennie powtarzało materiał tylko przez 10-15 minut. Nauka jest dużym wysiłkiem dla umysłu. Dlatego łatwiej przyswoić małe porcje, ucząc się regularnie. Niech nie odkłada nauki „na później”, to nie tylko powoduje nawarstwianie materiału, ale również ogromny stres. Pamiętaj, że efektywnie znaczy systematycznie.

 

Podsumowując, Rodzicu!

 - Nie krytykuj.
 - Nie oceniaj.
 - Nie zmuszaj.
 - Bądź wyrozumiały.
 - Wspieraj.
 - Uwierz w swoje dziecko,
a ono uwierzy w siebie.
Pamiętaj!
Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem.

Dziesięć sposobów na spokojną głowę i lepszy wynik na egzaminie:

1. Rozpocznij powtórki we wrześniu i ucz się regularnie.

Stwórz swój plan nauki. Bądź konsekwentny w jego realizacji. Wystarczy tylko kilkanaście minut dziennie.

Przygotuj sobie dobry materiał do powtórek.
 

2. Przygotuj sobie dobry materiał do powtórek.

Zgromadź niezbędne książki: repetytorium, podręczniki, a także swoje notatki.

Rób przerwy na odpoczynek od nauki.
 

3. Rób przerwy na odpoczynek od nauki.

W trakcie intensywnej nauki rób przerwy, na przykład 40 minut nauki, 15 minut relaksu.

Wysypiaj się.
 

4. Wysypiaj się.

W czasie snu mózg ma szansę odpocząć i się zregenerować. Nauka pójdzie Ci zdecydowanie szybciej.

Zadbaj o właściwe odżywianie.
 

4. Zadbaj o właściwe odżywianie.

Przerzuć się na zdrowe przekąski (orzechy, suszone owoce, surowe warzywa, pestki słonecznika), regularnie spożywaj produkty pełnoziarniste (kasze, pełnoziarniste pieczywo), świeże warzywa i owoce, a także produkty bogate w kwasy omega-3 (np. awokado, tłuste ryby morskie); pij dużo wody.

Bądź aktywny fizycznie już od początku roku szkolnego.
 

5. Bądź aktywny fizycznie już od początku roku szkolnego.

Regularnie spaceruj, biegaj, uprawiaj sport. Wystarczy 30 minut dziennie, by dotlenić mózg i się odstresować. To ułatwi przyswajanie wiedzy.

Oswój się z egzaminem.
 

6. Oswój się z egzaminem.

Dowiedz się, jak on będzie przebiegał, jak wygląda arkusz egzaminacyjny, ile masz czasu na jego rozwiązanie. To pozwoli Ci pozbyć się stresu w dniu egzaminu i szybciej skupisz się na zadaniach.

Rozwiązuj przykładowe arkusze egzaminacyjne, najlepiej ze stoperem.
 

7. Rozwiązuj przykładowe arkusze egzaminacyjne, najlepiej ze stoperem.

Pamiętaj, że na egzaminie masz ograniczony czas na wykonanie wszystkich zadań. Przećwicz w domu, jak ten czas rozplanować.

Bądź gotowy dzień przed egzaminem.
 

8. Bądź gotowy dzień przed egzaminem.

Dzień przed samym egzaminem przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy (ubranie, legitymację, linijkę) i połóż się wcześniej spać. Nie wkuwaj nowych wiadomości. Zajmij myśli czymś przyjemnym, nie panikuj i uwierz w siebie!

W dniu egzaminu wstań dużo wcześniej.
 

9. W dniu egzaminu wstań dużo wcześniej.

Nie pędź na egzamin na ostatnią chwilę. Wygospodaruj czas na zjedzenie porządnego śniadania, a w szkole bądź nawet pół godziny przed czasem.

POWODZENIA

108790