Przejdź do treści
DŚ5
Przejdź do stopki

Wycieczka klas 4 i 5.

Wycieczka klas 4 i 5.

Treść

4 czerwca uczniowie klas 4 i 5 wybrali się na wycieczkę szkolną.

Pierwszym przystankiem na trasie była Kromerówka czylik oddział Muzeum Ziemi Bieckiej,

mieszczące się w renesansowej kamienicy mieszczańskiej z 1519 roku. Uczniowie mogli poznać przedmioty związane z historią regionu i miasta, prezentujące bogactwo kultury bieczan. Warto dodać, że Muzeum w Bieczu to najstarsze muzeum na terenie Polski południowo- wschodniej, gromadzące wspaniałą kolekcję dzieł i pomników historii. W podziemiach wieży ratuszowej w tzw. Turmie uczniowie zobaczyli ekspozycję narzędzi tortur związanych z pracą Mistrza Świętej Sprawiedliwości.

Następnym punktem wycieczki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony w Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej.

W pawilonie zwiedziliśmy wspaniale zaaranżowaną ekspozycję.

W parku archeologicznym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię – w sumie zwiedziliśmy aż 18 chat! Na terenie parku uczniowie odwiedzili sektor hodowlany

ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 200 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Zwiedzanie skansenu zakończyliśmy ciepłym posiłkiem.

Ostatnia atrakcją wyjazdu było Muzeum Lizaka w Jaśle, mające na celu przedstawienie uczniom tradycji jasielskiej produkcji słodyczy.

Muzeum jest interaktywnym obiektem, w którym każdy mógł poznać i pogłębić wiedzę w temacie słodkości, a także w wymiarze integracji sensorycznej oraz umiejętności.

Uczniowie zwiedzający MUZEUM LIZAKA mieli możliwość smakowania surowców i wyrobów, wąchania aromatów, dotykania urządzeń i co najważniejsze samodzielnego tworzenia własnych lizaków.

63339