Przejdź do treści
DŚ5
Przejdź do stopki

Działalność SKO

Treść

Rok szkolny 2023/2024

 

Obchody Światowego Dnia Oszczędzania.

Gazetka promująca systematyczne oszczędzanie i racjonalne gospodarowanie pieniędzmi jako niezbędnego składnika współczesnej gospodarki.

31 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Oszczędzania. Z tej okazji pani Marzena Klimek, opiekun SKO, przygotowała gazetkę tematyczną promującą oszczędzanie oraz zorganizowała szereg zajęć propagujących Światowy Dzień Oszczędzania, min. mini lekcje ekonomii, wypełnianie druku przelewu bankowego, planszowe gry edukacyjne o tematyce finansowej, warsztaty, prezentacje multimedialne, quizy.

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎10 osób, dziecko, telewizor i ‎tekst „‎DODAJEKY 31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Zapraszam obejrzenia prezentacji pokazującej działanie programu TalentowiSKO który naszej naszejszkole szkole ramach Szkolnej Kasy Oszczędności. TALenToWI sko Banków Spółdzielczych Bankiem TALENT jelczym my بمر‎”‎‎ Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, uczy się, książka i tekst

 

SKOwicze z klasy VI poszerzają wiedzę o Światowym Dniu Oszczędzania.

31 października - Światowym Dniem Oszczędzania.

Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania członkowie SKO z klasy VI na lekcji informatyki przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą tego święta.

Jego celem jest promowanie idei oszczędzania, jako gwarancji stabilnego oraz długotrwałego rozwoju globalnego społeczeństwa. Corocznie w tym Dniu organizowane są wydarzenia edukacyjne propagujące codzienne oszczędzanie. W naszej szkole przeprowadza się wiele akcji i projektów edukacyjnych zachęcających do oszczędnego stylu życia. Odpowiednia wiedza oraz racjonalna metoda oszczędzania pomogą w wypracowaniu odpowiednich umiejętności konsumenckich.

 

"Szalone zakupy" - podejmujemy właściwe decyzje finansowe.

Doskonalimy komunikowanie się w zespole.

Uczniowie klasy VI na lekcji matematyki podejmowali decyzje zakupowe podczas edukacyjnej gry karcianej „Szalone zakupy”. Zastanawiając się jak podczas zakupów nie przekroczyć określonego przez nauczyciela budżetu, oswajali pojęcie związane z zaokrąglaniem liczb i doskonalili działania na ułamkach dziesiętnych. Ponadto pobudzali wyobraźnię matematyczną.

 Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, tabela i tekst Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie uczą się, tabela, zabawka dla dzieci, szachy i tekst

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst

 

Poznajemy podstawy finansów- planszowe gry edukacyjne.

Propagujemy pracę zespołową, w tym szacunek dla drugiego człowieka i umiejętność podziału zadań.

Piątoklasiści korzystając z planszowych gier edukacyjnych uczyli się podstaw zarabiania, inwestowania i zarządzania nieruchomościami: od kupowania, przez sprzedawanie, po płacenie czynszu za pobyt w miejscach należących do innych graczy. Uczyli się także taktyk negocjacyjnych, bankowości, zakupów i myślenia strategicznego.

   

 

Wypełniamy druk przelewu bankowego.

Zdobywamy nowe umiejętności.

Podczas obchodów Światowego Dnia Oszczędzania na lekcji matematyki czwartoklasiści uczyli się wypełniać druk przelewu bankowego. Zaznajomili się z takimi pojęciami jak: odbiorca, zleceniodawca, tytułem, nr rachunku odbiorcy. Zajęcia były doskonałą okazją do poćwiczenia zapisywania i odczytywania liczb wielocyfrowych.

       

       

 

Warsztaty z edukacji finansowej.

Poznajemy podstawowe zasady zarządzania finansami.

Uczniowie klasy III w ramach obchodów Światowego Dnia Oszczędzania uczestniczyli w warsztatach z grą planszową. Podczas zajęć zaznajomili się z podstawowymi zasadami zarządzania finansami. Poznali sposoby oszczędzania pieniędzy, planowania wydatków, ponadto rozwijali umiejętności rozumowania i wnioskowania oraz doskonalili komunikowanie się w zespole. Prowadząca podkreśliła wagę oszczędzania oraz podejmowania rozsądnych decyzji finansowych.

 

 

 

Poznajemy program TalentowiSKO.

Propagujemy wśród uczniów członkostwo w Szkolnych Kasach Oszczędności Banków Spółdzielczych, jako działania służącego wyrabianiu pozytywnych postaw, niezbędnych w dorosłym życiu.

W ramach obchodów Światowego Dnia Oszczędzania najmłodsi SKOwicze z klas I - II obejrzeli prezentację przedstawiającą program TalentowiSKO, który jest realizowany w naszej szkole w ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności. Ponadto poznali krótką historię pieniądza, dowiedzieli się gdzie są przechowywane nasze oszczędności oraz gdzie trafiają zaoszczędzone pieniążki na książeczkach SKO. Zajęcia przeprowadziły panie Barbara Zielińska oraz Teresa Bodziony.

 

   

 Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie uczą się, zabawka dla dzieci i tekstMoże być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie uczą się, zabawka dla dzieci i tekst

 

Wizyta przedstawiciela Banku Spółdzielczego w Podegrodziu

Popularyzujemy wiedzę o działalności Banków Spółdzielczych z Grupy BPS, a zwłaszcza spółdzielni, jako formy działalności gospodarczej sprawdzającej się w ekonomii.

27 października klasę siódmą odwiedziła przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Podegrodziu - pani Małgorzata Kulig-Pierzchała. Podczas spotkania poruszano tematy związane z oszczędzaniem oraz bezpieczeństwem w bankowości internetowej i mobilnej. Pani Małgorzata uświadomiła uczniom, iż przestępcy mogą wyłudzić nasze dane, wykorzystując różne chwyty socjotechniczne i przestrzegła przed utratą czujności. Siódmoklasiści otrzymali wskazówki odnośnie sposobów zabezpieczania swoich danych w sieci. Ponadto, przedstawiła uczniom oferty dotyczące aktualnych lokat i pierwszego osobistego konta dla młodzieży - konta junior.

 

 

 

Oszczędzamy-Pomagamy.
"Dzień Piżamy''- udział w akcji charytatywnej dla chorej na SMA Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza.

Uczniowie i nauczyciele ubrani w piżamy, szlafroki, pantofelki chętnie zasilali skarbonkę. Razem zebraliśmy 3067 zł 35 gr.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji: "Wyzwanie w piżamie. Ubieramy piżamy i pomagamy." Akcja ma na celu pomoc Wiktorii Wróbel, dziewczynce chorej na sma, na której leczenie potrzeba aż 10 mln zł. Nominację otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie . Od rana wszyscy nasi uczniowie i nauczyciele ubrani w piżamy, szlafroki, pantofelki chętnie zasilali skarbonkę. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, wrażliwość i ogromną empatię. Jesteśmy z Was dumni. Mamy nadzieję, że uda nam się pomóc chorej Wikusi. Kwota zebrana to 3067 zł 35 gr. Nasza szkoła nominuje Przedszkole Samorządowe ,,Miś Uszatek" w Łukowicy.

    Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby    Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób i bielizna nocna

 

Uroczyste włączenie pierwszoklasistów w poczet członków Szkolnej Kasy Oszczędności.

Inauguracja oszczędzania w roku szkolnym 2023/2024!

28 września uczniowie klasy pierwszej zostali pełnoprawnymi członkami Szkolnej Kasy Oszczędności. W tym dniu bowiem odwiedziła ich przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Podegrodziu. Po krótkiej pogadance dotyczącej działalności SKO, wręczyła wszystkim uczniom książeczki oszczędnościowe z wkładem 10 zł oraz upominki ufundowane przez BS w Podegrodziu. Pierwszoklasistom gratulujemy i życzymy sukcesów oraz wytrwałości w oszczędzaniu.

 

     Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób i ludzie uczą się

      Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, zabawka dla dzieci i tekst

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko i tekstMoże być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie uczą się, zabawka dla dzieci i tekst

 

Rok szkolny 2022/2023

 

Światowy Dzień Oszczędzania- nietypowa lekcja fizyki

Uczniowie klasy VIII już wiedzą, że 31 października jest Światowym Dniem Oszczędzania. Światowy Dzień Oszczędzania został zainicjowany przez przedstawicieli banków europejskich podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku. Celem Święta jest promowanie idei oszczędzania, jako gwarancji stabilnego oraz długotrwałego rozwoju globalnego społeczeństwa. Corocznie w tym Dniu organizowane są wydarzenia edukacyjne propagujące codzienne oszczędzanie. W naszej szkole przeprowadza się wiele akcji i projektów edukacyjnych zachęcających do oszczędnego stylu życia. Odpowiednia wiedza oraz racjonalna metoda oszczędzania pomogą w wypracowaniu odpowiednich umiejętności konsumenckich.

Na lekcji fizyki w ramach tematów o prądzie elektrycznym uczniowie najstarszej klasy wzięli udział w zajęciach pod tytułem ETYKIETY ENERGETYCZNE  W SŁUŻBIE RATOWANIA PLANETY. W trakcie zajęć obejrzeli film „Chrońmy ziemię” oraz dzięki prezentacji multimedialnej poznali etykiety energetyczne znajdujące się na urządzeniach gospodarstwa domowego. Już nie jest im obca klasa efektywności energetycznej. Nietypowa lekcja fizyki została przeprowadzona w ramach programu LABEL2020, o którym więcej można przeczytać na stronie Label2020.pl.

IMG-20221109-WA0000.jpg       IMG-20221109-WA0001.jpg

 

Włączenie pierwszoklasistów do Szkolnej Kasy Oszczędności

W paździeniku klasę pierwszą odwiedziła przedstawicielka BS w Podegrodziu, która zachęciła uczniów do oszczędzania. Dzieci zapewniały, że będą oszczędzały i szanowały całe środowisko i wszystko co może wypłynąć na oszczędność. Bank założył  uczniom książki SKO z wkładem 10 zł. Dzieci również otrzymały prezenty, które sprawily im ogromną radość.

Włączenie pierwszaków do SKO.

       received_512951003624534.jpeg         received_632320711772003.jpeg                                                   received_866523547674110.jpeg    received_1116995048935706.jpeg

received_1772244016474240.jpeg      received_2293383537503392.jpeg

received_3302958633326774.jpeg     received_5334637046585319.jpeg

received_5477180865696602.jpeg       received_5545458442206321.jpeg

 

Rok szkolny 2021/2022

 

Nasze SKO Laureatem etapu regionalnego !!!

Zwyciężyliśmy w  I etapie konkursu „OSZCZĘDZANIE W SKO PROCENTUJE W BANKU SPÓŁDZIELCZYM”
 IX edycji Programu TalentowiSKO

 

Miło nam pionformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce w Rejonie Kraków w konkusrie "Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym" IX edycji Progarmu TalentowiSKO. Naszym zadaniem  między innymi było przygotowanie albumu fotograficznego przedstawiającego przedmioty codziennego użytku, które zyskały drugie życie oraz przeprowadzenie wywiadów z dorosłymi na temat oszczędzania. 

 

"Produkty, które zyskały nowe życie"

Członkowie SKO nadali starym przedmiotom nowe życie. Dzięki akcji uczniowie uczyli się nie tylko przedsiębiorczości ale mogli przekonać się, że oprócz fajnej zabawy można również w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na zakup gotowych produktów.

Szkatułka na drobiazgi

Z drewnianych patyczków uczniowie wykonali szkatułki, które służą do przechowywania drobiazgów.

 

 

Wazon na kwiaty

Kolejny nasz produkt, który zyskał nowe życie to litrowy słoik po ogórkach, który ozdobiliśmy.Teraz służy jako wazon na kwiaty i zdobi wnętrze naszej Sali lekcyjnej.

                 

Organizer na przybory szkolne

Zużyte plastikowe kubki, wykorzystano do wykonania organizera na przybory szkolne, który można postawić na biurku, dzięki czemu łatwo utrzymamy na nim porządek.

  

Podstawka do ładowania telefonu do gniazdka ściennego

Ze zużytej butelki plastikowej po wodzie mineralnej wykonano praktyczną podstawkę do ładowania telefonu w gniazdku, które znajduje się na ścianie.

         

Podstawka na kredki

Z wytłaczanki po jajkach wykonano praktyczną podstawkę na kredki.

 

"Etui na telefon"

Z materiałów pozostałych po ubraniach, uszyto praktyczne etui na telefon.

 

"Robię sam, czyli oszczędzam"

W grudniu w ramach akcji "Robię sam, czyli oszczędzam" uczniowie wykonali piękne ozdoby zimowo-świąteczne. Ozdobli nimi między innymi swoje klasy. 

Oto ich kreatywne prace:

          

     

     

  

„Jesienne fantazje z SKO”

Jesień kojarzy nam się z paletą pięknych barw i prawdziwymi skarbami, z których można zrobić naprawdę wszystko. Nasi SKOwicze stworzyli jesienne Stworki, Kasztanowe ludziki i inne jesienne Ozdoby. Nie potrzebowali żadnej instrukcji, wystarczyła im własna fantazja!!! oraz dary jesieni: kasztany, żołędzie, szyszki o różnym kształcie i wielkości, mech, kawałki kory, gałązki, owoce głogu albo jarzębiny.

Oto owoce ich pracy:

  

   

  

 

 

  

 

  

 

   

 

Uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona Szkolnej Kasy Oszczędności

26 października uczniowie pierwszych klas zostali przyjęci w poczet członków SKO. Obie pierwsze klasy odwiedziła pani z Banku Spółdzielczego w Podegrodziu. Podczas krótkiej pogadanki opowiedziała o działalności banku, przybliżyła uczniom istotę SKO, wyjaśniła co możemy oszczędzać oraz jakie z tego płyną korzyści. Zachęciła również do systematycznego oszczędzania na książeczkach SKO. Aby zmotywować pierwszoklasistów  do pomnażania oszczędności, każdy uczeń otrzymał 10 zł wpłaty (wpis w książeczce SKO) oraz drobny upominek ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Podegrodziu.

     

  

  

  

Pierwszoklasistom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w oszczędzaniu.

 

Spotkanie z przedstawicielem Banku Spółdzielczego

7 września uczniowie klasy VII oraz VIII wzięli udział w prelekcji prowadzonej przez przedstawiciela Banku Spółdzielczego w Podegrodziu. Młodzież pogłębiła swoją wiedzę na tematy związane z bankowością, takie jak prowadzenie konta dla młodych czy też posiadania karty i płatności internetowych. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań i rozwiania swoich wątpliwości dotyczących powyższych zagadnień. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

 

61606