Przejdź do treści
DŚ5
Przejdź do stopki

O Programie Laboratoria Przyszłości

O Programie Laboratoria Przyszłości

Treść

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 60 000 zł.

Zakupione wyposażenie w ramach Programu Laboratoria Przyszłości:

 1. Aparat fotograficzny Sony
 2. Zestaw z mikrokontrolerem x 2
 3. Blenda fotograficzna
 4. Gogle wirtualnej rzeczywistości
 5. Drukarka 3D z akcesoriami i licencją
 6. Fotel obrotowy na kółkach z regulacją
 7. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 8. Laptop Acer TravelMate
 9. Mikrofon kierunkowy
 10. Mikroport Saramonic x 3
 11. Robot edukacyjny Photon
 12. Robot Photon – pakiet rozszerzony
 13. Głośnik SONY – zestaw audio o dużej mocy
 14. Stacja lutownicza
 15. Statyw do kamery i aparatu
 16. Stół na drukarkę 3D
 17. Szafy na narzędzia z kluczykiem
 18. Greenscreen + statyw
 19. Zestaw oświetleniowy
 20. Zestaw z mikrofonem

 

@LaboratoriaPrzyszlosci

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci,

46885